Kraj nad Wisłą można zmieniać na lepsze, i niekoniecznie trzeba zajmować jedno z parlamentarnych, wygodnych siedzeń. Można to robić bez krawata, w rozchełstanej koszuli, a do tego wożąc gitarę w bagażniku, jak Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida” – Społecznik Roku tygodnika „Newsweek”.Świętokrzyskim społecznikom, skupionym wokół Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu udało się przekonać Pana Krzysztofa, aby opowiedział o dobrych praktykach, które z powodzeniem od wielu lat stosuje na Warmii i Mazurach. W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządowych z Kielc i województwa świętokrzyskiego, uczestnicy Uniwersytetu Młodych Liderów i aktywiści z sieci Inkubatora Trzeciego Sektora.
Chcemy, żeby Krzysiek opowiedział nam o początkach Fundacji, jej pomysłach na działanie i sposobie finansowania tych działań – mówi Maciej Koryciński, organizator spotkania. Nasze lokalne organizacje pozarządowe muszą się jeszcze bardzo dużo nauczyć, więc trzeba umożliwić im to, by uczyły się od najlepszych – dodaje.
Margol swoją społeczną pracę rozpoczął w 1994 roku, po rezygnacji ze stanowiska burmistrza Nidzicy. Z Nidzicką Fundację Rozwoju „Nida” wystartował bez wielkiego kapitału, ale za to z wielkimi pomysłami. W ten sposób powstał fundusz poręczeń kredytowych, w którym warunkiem udzielenia wsparcia przedsiębiorcy jest stworzenie nowych miejsc pracy. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Z czasem zaczęły pojawiać się pieniądze na realizację kolejnych idei, między innymi mikropożyczek ze środków Fundacji Wspomagania Wsi i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Metodą stosowaną przez Krzysztofa Margola w celu ożywiania zacofanych gospodarczo regionów jest stymulowanie świadomości społecznej w sektorze biznesu. Do współpracy zachęca przedsiębiorców sektora prywatnego oraz banki, dzięki czemu tworzone są fundusze poręczeniowe i kapitały żelazne na rzecz rozwoju gmin, nowych przedsiębiorstw i miejsc pracy. Podnosząc świadomość zaangażowania społecznego biznesu i władz lokalnych inicjuje się nowe podejście do rozwoju gmin. Przeciwdziałanie bezrobociu, wspieranie edukacji lokalnej młodzieży i inne programy społeczne, w które zaangażowany jest biznes, to zdaniem Społecznika Roku promocja regionu i stymulacja jego rozwoju.
Po piętnastu latach „Nida”, która powstawała na obszarze, gdzie bezrobocie wynosiło wówczas niemal 40 proc. jest najbardziej aktywną organizacją pożytku publicznego w Polsce. W ramach pilotowanych przez p. Margola programów fundacja obejmuje wsparciem kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców województwa, włączając w to byłych pracowników upadłych fabryk i PGR-ów. Również na tym obszarze samorządy i firmy prywatne angażują się w ekonomię społeczną.
To właśnie sprawiło, że to właśnie człowiek z Nidzicy został laureatem pierwszej edycji konkursu „Newsweeka”.
Postanowiliśmy pokazać i nagrodzić tych ludzi, którzy po cichu robią rzeczy najbardziej niezwykłe. Dlatego do udziału w kapitule pierwszej edycji naszego konkursu zaprosiliśmy najlepszych fachowców – ludzi o wielkim stażu w najbardziej znanych organizacjach pozarządowych i instytucjach, które taką działalność współfinansują – pisze na łamach Newsweeka redaktor naczelny Michał Kobosko. Jako uzasadnienie Kapituła Konkursu wymienia liczne działania, które mają na celu przede wszystkim dobro ogółu lokalnego społeczeństwa. Wśród nich znalazły się: fundusz poręczeń kredytowych, fundusz pożyczek dla małych firm, promocja języka angielskiego na terenach wiejskich oraz utworzenie Nidzickiego Funduszu Lokalnego i Garncarskiej Wioski w Kamionce k/Nidzicy.
Spotkanie z Krzysztofem Margolem odbędzie się we wtorek 28 kwietnia w godz. 13-18 w siedzibie współorganizatora – Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
www.wolontariat.org.pl/kielce
www.trzecisektor.pl
www.nida.ecms.pl
Grzegorz Świercz