Na początku lat 60 ubiegłego wieku w prezbiterium kościoła św Mikołaja w Bejscach koło Kazimierzy Wielkiej odsłonięto gotyckie freski z przełomu XIV i XV w. – O historii i symbolice tych malowideł, jednych z zaledwie kilku tego typu w regionie, można się dowiedzieć z artykułu „Gotyk, freski, Bejsce”.„Z sandomierskiej gałązki” to publikacja o kieleckich dziejach rodziny Bo-kwów. W latach międzywojennych, najbardziej znany jej przedstawiciel – dzia-łacz społeczny Jan Bokwa był radnym trzech kadencji.
Instytucja otwarta i przyjazna, z nowym logo, księgarnią i kawiarnią, przyciąga-jąca turystów – takie ma być Muzeum Narodowe w Kielcach w marzeniach nowego dyrektora placówki dr Roberta Kotowskiego. O swoich planach opowiada w wywiadzie „Muzeum musi wyjść do ludzi”.
Internet, aż kipi poezją. Szacuje się, że prawie milion osób publikuje wiersze w sieci. Wśród nich młodzi poeci z regionu. Dlaczego to robią, o czym piszą, jakiej rangi jest to twórczość? O tym w artykule „W sieci metafor”.
Pośród relacji z wydarzeń kulturalnych, m.in. premiera „Kartoteki” Różewicza w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, prezentacja czwartej odsłony „Świętokrzyskiego w obiektywie”, recenzje muzyczne, plastyczne i książkowe, stałe felietony Juliusza Brauna, Piotra Kletowskiego i Marka Mikosa.
Zachęcamy do lektury