To na Costa del Sol, pod niebem Andaluzji, Pablo Picasso nauczył się patrzeć i rysować, a w rzymskim teatrze u podnóża Alcazaby Antonio Banderas ćwiczył swe pierwsze role. To chyba wystarczające powody, by odwiedzić hiszpańską Malagę. Ale nie jedyne.Powodów, dla których warto wybrać się do Malagi, jest mnóstwo: dla przystojnych Hiszpanów, pięknych Hiszpanek, hektarów smażonych ryb na plaży, widowiskowych obchodów świąt religijnych i niezwykłego połączenia sacrum i profanum. A jeśli i to za mało, dodajmy jeszcze dwóch najwybitniejszych malagueno – czyli synów Malagi: Pablo Picassa i – choć to może zrobić wrażenie tylko na kobietach ceniących sobie latynoską urodę – Antonia Banderasa.
Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, w solidnej mieszczańskiej kamienicy przy Plaza de la Merced. Dziś mieści się tu Muzeum Domu Narodzin Pabla Picassa, przed którym stają sznury autokarów z wycieczkami. Dalsze etapy pielgrzymki śladami malarza to Muzeum Picassa z cenną kolekcją jego dzieł, kościół Santiago, w którym został ochrzczony, arena walki byków, gdzie oglądał pierwszą w życiu korridę, restauracja El Chinitas, miejsce spotkań jego ojca z andaluzyjską bohemą. Wreszcie bar El Pimpi – tu na ogromnej beczce ze słodką malagą podpisała się kredą dziedziczka niemałej części ojcowskiej fortuny Paloma Picasso. Na sąsiedniej beczce złożył podpis Antonio Banderas – Zorro i Desperado. Oczywiście także rodem z Malagi.
Bezcenne pamiątki
Hiszpanie są bardzo dumni ze swego malagueno. Co prawda Picasso nie mieszkał w Maladze długo, ale na każdym kroku Hiszpanie starają się zaznaczyć, że to w Andaluzji uczył się rysować.
W pałacu książąt Buenavista znajduje się Muzeum Picassa. Piękna fasada wyremontowanego XVI-wiecznego pałacu, starannie utrzymane patio i nowoczesne sale wystawowe. Uzbrojona ochrona, prześwietlanie toreb jak na lotnisku, surowy zakaz fotografowania i używania telefonów komórkowych. Trudno oszacować wartość zgromadzonych tu dzieł. Zresztą kolekcja nie jest na sprzedaż. Muzeum zostało otwarte z udziałem króla Juana Carlosa i królowej Sofii w październiku 2003 r. Prezentowanych jest w nim ponad 200 prac pochodzących z różnych okresów twórczości Pabla Picassa. Zorganizowanie muzeum było możliwe dzięki spadkobiercom wielkiego malarza, osobom prywatnym i sponsorom instytucjonalnym, którzy w formie darowizny przekazali posiadane prace wielkiego artysty.
W jednej z sal odtworzono pracownię dziewiętnastowiecznego malarza: sztalugi, skrzynka z pędzlami, gipsowe odlewy antycznych głów. I tylko jedno płótno – „Gołębie”, które namalował Don Jose. Już w pierwszym roku działalności Muzeum Picassa odniosło niespodziewany sukces i stało się najczęściej odwiedzanym muzeum w Andaluzji. W sklepikach z pamiątkami znajdującymi się w muzeum można kupić reprodukcje obrazów Picassa lub albumy obrazujące jego twórczość.
Pablo, Diego, Jose itd.
Kościół Santiago mieści się w sercu starego miasta, podobnie zresztą jak większość historycznych budowli Malagi. Bardzo stary, powstał na miejscu dawnego meczetu, minaret pełni rolę dzwonnicy. W ciemnym wnętrzu kościoła stoi chrzcielnica, przy której pierworodny Ruizów otrzymał imponującą liczbę imion. Wszystkie można przeczytać na umieszczonej pod szkłem pożółkłej kopii aktu chrztu: Pablo, Diego, Jose, Francisco de Paula, Juan Nepomuceno, Maria de los Remedios, Crispino Crispiniano, Santisima Trinidad. Nazwisko wedle tutejszego zwyczaju – i ojca, i matki: Ruiz y Picasso.
Jednak do najbardziej okazałych obiektów Malagi należy katedra Przemienienia Pańskiego położona przy Calle Molina Lario. Swoją potęgą dominuje ona nad starą częścią miasta. Jej budowę rozpoczęto w 1528 r. i trwała ona aż 255 lat. Pomimo to nie dokończono budowy jednej z dwóch wieży. Dlatego też ta imponująca katedra powszechnie nazywana jest jednoramienną. Długi okres jej budowy sprawił, że ma eklektyczny charakter. Odnaleźć w niej można elementy architektury gotyckiej, renesansowej i barokowej.
W bezpośrednim sąsiedztwie katedry znajduje się pałac Biskupi. Obecnie mieści się w nim Diecezjalne Muzeum Sztuki Religijnej zawierające m.in. dzieła Tycjana i Correggia.
Desperado pokutnik
Przy odrobinie szczęścia można spotkać w Maladze również innego sławnego malagueno Antonia Banderasa. Choć jakiś czas temu aktor wyjechał do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Kalifornii, gdzie realizuje swoją karierę aktorską, to jednak dość systematycznie odwiedza rodzinne miasto. Co roku przyjeżdża do Malagi, by wraz z żoną Melanie Griffith incognito wziąć udział w obchodach Wielkiego Tygodnia. Przed laty uczestniczył w tradycyjnej procesji Semana Santa w roli jednego z 262 submarinos, czyli osoby, która zakapturzona i w tradycyjnym przebraniu dostępuje niezwykłego zaszczytu niesienia wielkiej, ważącej 9 ton platformy ze świętymi figurami. Obecnie ze względu na wiek – przekroczył już 45. rok życia – Banderas nie może już występować w tej roli, ale bierze udział w procesjach Wielkiego Tygodnia jako nazareno – w szatach pokutnika w kapturze z niewielkimi otworami na oczy.
Z miastem swej młodości słynny hiszpański aktor związany jest niezwykle emocjonalnie. Najlepiej świadczy o tym wyreżyserowany przez niego film „El camino de los Ingleses” – zaprezentowany w ubiegłym roku na festiwalu filmowym w Berlinie. W tym bardzo osobistym obrazie, który jest opowieścią o grupie młodych ludzi dojrzewających w Maladze w latach 70. minionego wieku, można odnaleźć wiele wątków autobiograficznych Banderasa.
Podobnie jak Picasso Banderas również zaskarbił sobie sympatię u mieszkańców Malagi. Kogokolwiek byśmy zapytali o aktora, każdy bez problemu wskaże nam drogę do jego domu, w którym w młodości mieszkał, oraz do należącej do niego restauracji o nazwie Posada de Antonio, w której można spróbować przysmaków hiszpańskiej kuchni.
Z hiszpańskim aktorem związane jest jeszcze jedno miejsce, które warto w Maladze zobaczyć. To rzymski teatr u podnóża Alcazaby. Właśnie w jego niezwykle malowniczej scenerii Banderas, marząc o aktorskiej karierze, ćwiczył swoje pierwsze scenki teatralne.
Informacje praktyczne
JAK DOJECHAĆ
Tanie linie lotnicze Norwegian
Bezpośrednie połączenie lotnicze Warszawa – Malaga:
loty tylko w soboty
wylot z Warszawy – 12.55
wylot z Malagi – 17.55
Czas lotu – 4 godziny
Cena biletu w obie strony ok. 1470 zł
Linie lotnicze Iberia
Lot z przesiadką w Madrycie (z wyjątkiem wtorku i czwartku)
wylot z Warszawy – 14.40
wylot z Malagi – 7.25
Czas przelotu – 6,5 godziny
Cena biletu w obie strony – ok. 1740 zł
Informacja turystyczna
Okręgowa Agencja Turystyczna
Avda. de la Aurora, Edf. Múltiples
Tel: (34) 952 347300
Miejska Informacja Turystyczna
Plaza de la Marina
Tel: (34) 952 213445
Fax: (34) 952 229421
Informacja turystyczna Junta de Andalucia
Aeropuerto de Málaga
Tlf: (34) 952 048484
Fax: (34) 952 048535
Miejska Informacja Turystyczna
Avda. de Cervantes, 1 Pž del Parque
Tlf: (34) 952 604410
Fax: (34) 952 214120
POGODA
Słońce świeci tu przez 330 dni w roku, a średnia temperatura wynosi 22°C. Średnia temperatura morza oscyluje w granicach 18°C (do 24°C wzrasta ) w sierpniu.
Jerzy Niemociński dziennik.pl