15 listopada od 22:30 podczas filmowej nocy będzie można zobaczyć cztery filmy Davida Cronenberga – mieszankę horroru, psychozy, science fiction, fantasy i sensacji.15 listopada – sobota o godz. 22:30
zapraszamy na kolejnš Filmowš Noc w kinie Moskwa
w ramach której pokażemy 4 filmy jednego reżysera: Davida Cronenberga.
Będzie to mocna mieszanka horroru, psychozy, science fiction, fantasy i sensacji.
David Cronenberg – jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych reżyserów współczesnego kina. Można go albo kochać albo nienawidzić, ale nie można obok jego twórczoci przejć obojętnie. Ogólnowiatowš popularnoć zyskał sobie jako twórca krwawych horrorów, nie szczędzšcy widzom scen makabrycznych. Filmem zainteresował się jeszcze podczas nauki na Uniwersytecie Toronto, gdzie studiował literaturę angielskš. Zrealizował wtedy kilka krótkometrażowych obrazów, które wród studentów cieszyły się doć sporš popularnociš.
W 1975 r. Cronenberg nakręcił swój pierwszy film pełnometrażowy pt. „Shivers”, który przez krytyków został odebrany jedynie jako „zbieranina odrażajšcych scen”. Cronenberg nie zniechęcił się jednak opiniš specjalistów i dwa lata póniej nakręcił utrzymany w podobnym stylu „Rabid”.
W 1979 r. powstaje „The Brood”, film, który miał być przełomowym w karierze Croneneberga (wysoki budżet – 1,4 mln. dolarów, znani aktorzy – Oliver Reed, Samantha Eager), ale okazał się kolejnym niewypałem.
W 1981 r. powstaje film „Scanners”, który uważany jest za jeden z najważniejszych obrazów Croneberga. Po raz pierwszy artysta otrzymał pochlebne recenzje i przez krytyków zaczšł być odbierany jako twórca, który wprowadza co nowego do gatunku horroru. Rok 1983 to data przełomowa w karierze Croneneberga. Powstały wtedy dwa filmy „Videodrome” i „Strefa mierci”, które zostały bardzo dobrze przyjęte zarówno przez widzów, jak i specjalistów i uczyniły znanym nazwisko reżysera.
Trzy lata póniej artysta zrealizował jeden ze swoich najgłoniejszych obrazów „Mucha”, który stał się ogromnym sukcesem kasowym po obu stronach oceanu. Podobnie było z nakręconym w 1988 r. filmem „Dead Ringers” (Jak kropla wody), w którym doskonałš kreację stworzył Jeremy Irons.
W 1991 r. Croneberg postanowił spróbować swoich sił przenoszšc na ekran jednš z najoryginalniejszych amerykańskich powieci XX w. – „Nagi lunch” Williama S. Burrough. Film odniósł duży sukces międzynarodowy i otrzymał nawet nominację do Złotego Niedwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie.
W 1996 r. powstaje „Crash”, jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Cronenberga, za który artysta otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes oraz nominację do Złotej Palmy.
Szczegóły w kalendarzu