Pisklęta chińskiej przepiórki mają wielkość trzmiela. To ważna informacja, bo kielczanie będą mogli je zobaczyć na własne oczy w parku miejskim. ielu kielczan pamięta jeszcze ptaszarnię, która była tu na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.– Z wielką przyjemnością chodziliśmy tam wtedy na spacery. Ptaki ściągały do parku całe rodziny – wspomina Janusz Wróblewski, założyciel Fundacji Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom „Ptasi Azyl”. Teraz władze miasta wróciły do pomysłu urządzenia w parku miejskim ptaszarni. Ma być gotowa na wiosnę. – Wybudujemy klatkę, w której ptaki będą mieszkać. Warunek jest jeden – mają to być gatunki hodowlane, dla których pobyt w klatkach nie będzie niewolą – podkreśla prezydent Wojciech Lubawski.
Klatka o wielkości 7,5m x 4m, podzielona na trzy części stanie wzdłuż muru obok Baszty Plotkarki. Bażantarnia ma zostać oświetlona, a cały obiekt będzie monitorowany, tak by ptakom nie stało się nic złego. Do opieki nad nimi zatrudniony zostanie pracownik, który będzie je karmił i dbał o czystość klatki. Nadzór nad projektem sprawować ma doktor Janusz Wróblewski. – Chcemy uatrakcyjnić park i jednocześnie umilić w nim pobyt. Ptaki będą przepięknie ubarwione, będą gruchać, śpiewać. Dla dzieciaków to niesamowita radość – podkreśla Wróblewski.
Po zamontowaniu klatki doktor Wróblewski wyruszy po ptaki. Kupić je można na specjalnych giełdach lub w ogrodach zoologicznych. W klatkach znajdą się bażanty łowne, diamentowe bądź srebrzyste. – Mogą to też być gołębie ozdobne i papugi. Postaramy się kupić przepiórkę chińską. Pisklęta rodzą się kilka razy w roku, a młode mają wielkość trzmiela – opowiada.
Dodaje, że przede wszystkim poszukiwane będą gatunki, które mogą przebywać w klatkach również zimą, choć nie wyklucza, zakupu gatunków delikatniejszych. Te zimować mogą w jego azylu dla ptaków.
Z czasem bażantarnia może się rozbudować. – Moglibyśmy urządzić w tym miejscu parku małe zoo. Mogłyby w nim przebywać kozy, świnki, lamy. To dopiero byłaby atrakcja – podkreśla doktor Wróblewski.
Bażant srebrzysty
Kogut ma bogaty, czarno-niebieski czub. Boki głowy nieopierzone, jaskrawo czerwonej barwy. Kark i grzbiet śnieżnobiałe, z tym, że na każdym piórku występuje 5-6 czarnych wąskich prążków. Dorasta do 125 cm długości, z czego na ogon przypada 75cm. Bażanty te doskonale znoszą nasze warunki klimatyczne.
Bażant łowny
Kogut ma długość około 85-95 cm łącznie z ogonem, którego długość wynosi około 50 cm. Rozpiętość skrzydeł do 75 cm. Waży około 1,5 kg, kura około 1 kg.
Gołębie ozdobne
Mają od 20 do 80 cm długości i ważą od 20 g do 3 kg. Posiadają różnorodne upierzenie. Większość gatunków jest bardzo dobrymi i wytrwałymi lotnikami.
Ara żółtoskrzydła
Występuje w południowym Meksyku i w tropikalnej dżungli brazylijskiej. Żywi się różnymi owocami. Wielkość ptaka od 85 cm. Ptaki te są długowieczne. Dożywają nawet 100 lat.
Joanna Gergont Gazeta Wyborcza