Edyta Górniak, Michał Urbaniak, Leszek Możdżer oraz izrealska piosenkarka Chava Alberstein to największe gwiazdy piątej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Impreza rozpocznie się w sobotę i potrwa do 14 września.Festiwal przywraca pamięć o przedwojennej, żydowskiej „Warsze”, opiewanej przez noblistę Isaaca Bashevisa Singera w licznych opowiadaniach i powieściach. Logo imprezy to postać będąca połączeniem skrzypka na dachu i warszawskiej syrenki. Festiwal rozpocznie się w sobotę na Dworze Cadyka w Górze Kalwarii uroczystym koncertem, podczas którego wystąpią amerykański skrzypek Yale Strom, amerykańska wokalistka Elizabeth Schwartz oraz urodzony w Kazachstanie tenor Gienadij Iskhakov.
Dzień później, w niedzielę, na ulicy Twardej w Warszawie odbędzie się „Rodzinny piknik z Singerem”. Tradycyjnie potrawy żydowskie gotować będą dyrektor festiwalu Gołda Tencer i Robert Makłowicz. Zaplanowano również koncert pieśni jidysz, występy zespołu Klezmafour, warsztaty tańca żydowskiego, zajęcia malarskie dla dzieci i czytanie bajek Singera. Wieczorem w synagodze im. Nożyków odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, które uświetni swym występem Chór Synagogi Wielkiej w Jerozolimie, uznawany za najlepszy chór kantoralny na świecie.
Pod hasłem „Pół żartem, pół serio czyli Piernikalia” obchodzone będą w poniedziałek 8 września 85. urodziny aktora, reżysera, dyrektora Teatru Żydowskiego w Warszawie – Szymona Szurmieja. W koncercie, reżyserowanym przez jego syna – Dawida, wystąpią Maryla Rodowicz, Hanna Banaszak, Lea Koenig – urodzona w Polsce pierwsza dama izraelskiej sceny teatralnej, Michał Bajor, Vadim Brodsky, Wiesław Gołas, Bohdan Łazuka, Daniel Olbrychski i Jerzy Połomski.
Bardziej wyrafinowej muzyki będzie można posłuchać w środę, 10 września podczas koncertu „Miniatury na smyczki i fortepian improwizujący” z udziałem polskiego pianisty jazzowego Leszka Możdżera, izraelskiego „poety bębnów” Zohara Fresco oraz amerykańskiego saksofonisty Daniela Zamira. Dzień później na scenę wyjdą: „ManhattanMan”, czyli Michał Urbaniak w towarzystwie amerykańskich muzyków, oraz warszawianka Nina Stiller, która próbuje ożenić żydowską tradycję z klubowymi brzmieniami.
W piątek 12 września recital da królowa izraelskiej sceny muzycznej – Chava Alberstein. Jej repertuar obejmuje klasyczne songi jidysz, tzw. world music z elementami folku i klasyczny rock. Ma na swoim koncie blisko 60 nagranych płyt. Miłośnicy teatru będą mogli wybrać się na spektakle „Gog i Magog” w reżyserii Michała Zadary oraz „Nic co ludzkie” w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta-Michałowskiego.
Festiwal zakończy się 14 września koncertem „Piosenki żydowskich podwórek” z udziałem Edyty Górniak, wokalistki Adrienne Cooper śpiewającej w języku jidysz oraz aktorów Teatru Żydowskiego.Pierwszy Festiwal został zorganizowany w 2004 roku – w 100. rocznicę urodzin Isaaca Bashevisa Singera. Autor „Szatana w Goraju” przyszedł na świat w Leoncinie niedaleko Warszawy. Jego ojciec był rabinem, matka pochodziła z Biłgoraja, gdzie Isaac przez kilka lat mieszkał i tworzył. W 1935 roku Singer wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pisał wyłącznie w jidisch. Zmarł w 1991 roku.