Do 1975 roku były w jednym województwie – kieleckim – teraz powiaty konecki, opoczyński, przysuski i szydłowiecki są w trzech województwach, ale współpracować będą w ramach porozumienia „Ziemia Odrowążów”.– Inicjatywa wyszła z Opoczna. Zwrócili się do nas, aby nawiązać współpracę – mówi starosta konecki Andrzej Marek Lenart. I tłumaczy, że szukając wspólnych tradycji i korzeni, wybrano nazwę „Ziemia Odrowążów”, ponieważ przedstawiciele tego zacnego rodu zapisali się w dziejach każdego z tych powiatów. W lutym porozumienie zawarły powiaty konecki (województwo świętokrzyskie), opoczyński (łódzkie) i przysuski (mazowieckie), a w kwietniu dołączył się szydłowiecki (mazowiecki).
„Chcemy, czerpiąc z naszych zasobów – intelektualnych, kulturowych i materialnych oraz doświadczeń ostatnich lat, spowodować ponowną integrację wokół poszukiwania najlepszych propozycji rozwoju gospodarczego i społecznego naszych ziem, oraz wspólnie realizować projekty promujące nasze powiaty oraz naszą kulturę, turystykę, sport, folklor, a także przygotowywać wspólne projekty skierowane na pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania tychże przedsięwzięć” – czytamy w deklaracji podpisanej przez starostów, zarządy i przewodniczących rad powiatów.
30 maja na wspólnej sesji w Sielpi zbiorą się radni z tych czterech powiatów, aby podjąć uchwałę o współpracy. Takie sesje mają się odbywać co roku w kolejnych powiatach. A współpraca ma dotyczyć przede wszystkim turystyki i kultury. Jak ustalili starostowie, powiaty organizować będą wspólnie festiwale folkloru, przeglądy artystyczne szkół, plenery i konkursy fotograficzne. Mają się zająć wydaniem przewodnika turystycznego i mapy ziemi Odrowążów, stworzeniem strony internetowej, wydawaniem kwartalnika społeczno-kulturalnego, wspólnie wystawiać swoją ofertę na targach turystycznych, a także nawiązać kontakty ze współczesnymi Odrowążami i organizować zjazdy rodu. Cztery powiaty będą też koordynować terminy i razem promować ważniejsze swoje imprezy.
Pierwszą będą obchody 68. rocznicy śmierci majora Hubala w Anielinie (powiat opoczyński) z rekonstrukcją walk hubalczyków z Niemcami, planowane na 11 maja. Kolejne to m.in. festyn Kuźnice Koneckie czy Dni Papryki w Potworowie (powiat przysuski).
Jeśli chodzi o festyn, to odbędzie się 5 i 6 lipca, po raz pierwszy na terenie dwóch powiatów – pierwszego dnia w Maleńcu (konecki), a drugiego w Żarnowie (opoczyński). – Na terenie kasztelanii żarnowskiej odbywała się koncentracja rycerstwa sandomierskiego przed wyprawą na bitwę z Krzyżakami pod Grunwaldem. Planujemy zorganizować tam widowisko plenerowe z udziałem współczesnych rycerzy – zapowiada starosta Lenart.